jantjestoer
New Member
would it be possible to cause progressive overload like this:
it stays in 2 week-blocks. but instead o rep-blocks, they are weight blocks.
and you do 6 workouts for 1 block, just like normal HST
your reps would look like this: 5-7-9-11-13-15
the only RM you need to know is your 15 RM.
you use your 15RM for the 3rd and last 2 week-block
for the seconds block, you take your 15RM and divide it by 3
and for the first block, you take your weight from the 2nd block, divided by 3.
so a whole cycle would look something like this if you 15RM is 180 pounds
Block 1:
5 x 20lbs = 100
7 x 20lbs = 140
9 x 20lbs = 180
11 x 20lbs = 220
13 x 20lbs = 260
15 x 20lbs = 300
Block 2:
5 x 60lbs = 300
7 x 60lbs = 420
9 x 60lbs = 540
11 x 60lbs = 660
13 x 60lbs = 780
15 x 60lbs = 900
Block 3:
5 x 180lbs = 900
7 x 180lbs = 1260
9 x 180lbs = 1620
11 x 180lbs = 1980
13 x 180lbs = 2340
15 x 180lbs = 2700
it stays in 2 week-blocks. but instead o rep-blocks, they are weight blocks.
and you do 6 workouts for 1 block, just like normal HST
your reps would look like this: 5-7-9-11-13-15
the only RM you need to know is your 15 RM.
you use your 15RM for the 3rd and last 2 week-block
for the seconds block, you take your 15RM and divide it by 3
and for the first block, you take your weight from the 2nd block, divided by 3.
so a whole cycle would look something like this if you 15RM is 180 pounds
Block 1:
5 x 20lbs = 100
7 x 20lbs = 140
9 x 20lbs = 180
11 x 20lbs = 220
13 x 20lbs = 260
15 x 20lbs = 300
Block 2:
5 x 60lbs = 300
7 x 60lbs = 420
9 x 60lbs = 540
11 x 60lbs = 660
13 x 60lbs = 780
15 x 60lbs = 900
Block 3:
5 x 180lbs = 900
7 x 180lbs = 1260
9 x 180lbs = 1620
11 x 180lbs = 1980
13 x 180lbs = 2340
15 x 180lbs = 2700